Search
Home
Chase High School
Home of the Trojans
Welcome Guest!
2010

2010 Marching Band Show

A Night at the Movies: with Alan Silvestri
with music from:
Forrest Gump
Back to the Future
Night at the Museum
The Polar Express


2010 Contest Schedule:


Enka HS "Land of the Sky" Marching Band Competition:
1st Place Drum Major Class 2A (tied for 2nd of the entire day!)
1st Place Color Guard Class 2A (2nd place of the entire day!)

North Henderson Marching Band contest:
1st Place Color Guard Class 3A (2nd place of the entire day!)
1st Place Percussion Class 3A (2nd place of the entire day!)
3rd Place Drum Major Class 3A
2nd Place Music Class 3A
2nd Place Marching Class 3A
1st Place General Effect Class 3A (FIRST PLACE of the entire day!!!)
2nd Place Overall Class 3A

Western Carolina University "Tournament of Champions:"
There were 13 bands in Class 1A
1st Place Color Guard Class 1A (5th of the entire day-out of 23 bands)
3rd Place Visual Class 1A
4th Place Music Class 1A
8th Place Band Class 1A


North Buncombe Marching Band Contest:
1st Place Color Guard (2nd of the entire day!)
1st Place Drum Major (1st of the entire day!)
1st Place Marching
2nd Place Music
2nd Place overall in Class AA


2010 Student Leadership

2010 Drum Majors:
Alex Larsen
Macy Phillips

Woodwind Capt: Leah Byers
Brass Capt: Jared Allen
Colorguard: Ashley Roach-
Capt
                        Holly Whitt-Asst Capt
                     Stephanie Chinn-Lt
Percussion: Matt Bradley-Capt
                                   Brooklyn Radford-Asst Capt
Flute Section Leader: Jessica Lewis
Clarinet Section Leader: Amber Vance
Saxophone Section Leader: Leah Byers
Trumpet Section Leader: Tyler Bailey
Mellophone Section Leader: Leanne Gosey
Trombone/Baritone Section Leader: Jared Allen
Tuba Section Leader: Timothy Brown
Pit Section Leader: Hannah Millwood

Equipment Manager: Tyler Bailey
Uniform Manager: Jessica Jones
Librarian: Amber Vance


Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.